Przygotowując prezenty na święta 2021 (https://www.taniaksiazka.pl/Prezenty), warto wziąć pod uwagę ciekawą literaturę, która zainteresuje bliskich i pozwoli rozwijać im własne pasje. Doskonałym wyborem są książki o architekturze, będące źródłem cennych informacji. Za ich pomocą można poznać historię powstania konkretnych budowli oraz dowiedzieć się więcej o ciekawostkach z nimi związanych. Dzieła związane z tą dziedziną są najlepszym podarunkiem dla pasjonatów architektury, infrastruktury oraz urbanistyki. Jakie tytuły spełnią oczekiwania nawet najbardziej wymagających czytelników? 

W podróży po Polsce

“Wanna z kolumnadą. Reportaże o polskiej przestrzeni” to książka fotoreportera Filipa Springera poruszająca problemy związane ze złym zagospodarowaniem przestrzeni. Nieprzemyślana instrastruktura, brak harmonii między elementami oraz zanikanie terenów zielonych to jedne z kłopotów, z jakimi zmaga się polski krajobraz. Czy ktoś próbuje im zaradzić? Czy istnieją jeszcze miejsca, które budzą zachwyt ich mieszkańców i turystów? Autor odwiedza różne miejscowości i w bezkompromisowy sposób opisuje zachodzące w nich zmiany.  Przeprowadza również rozmowy z osobami, które próbują walczyć o estetykę wspólnej przestrzeni, a także bronią lepszych warunków dla przyszłych pokoleń. W utworze nie brakuje ujęć na dobrze zaprojektowane obiekty architektoniczne, które budzą zachwyt i przyciągają swym pięknem. W reportażu Springera można odnaleźć wartościowe dygresje oraz unikalną wizję Polski. To pozycja, która przykuje uwagę i przemówi do serc wielu czytelników.

W poszukiwaniu mieszkania idealnego


“Blok jako dzieło sztuki” to dzieło krakowskiej absolwentki Uniwersytetu Jagiellońskiego Doroty Jędruch. Autorka przedstawia trzy modele francuskiej architektury socjalnej opartej na wizjach Le Corbusiera, Émile’a Aillaud’a oraz Ricardo Bofilla. Twórczość tych architektów znacząco wpłynęła na postęp mordernizmu i przyczyniła się do dyskusji na temat idealnych osiedli dla mieszkańców XX-wiecznej Francji. Jędruch podkreśla funkcjonalność zaproponowanych projektów, odnajduje i analizuje tradycjonalistyczne nawiązania ukazanych wizji. Książka ta udowadnia, iż blok może być przykładem starannie przemyślanej i niepowtarzalnej kompozycji, która współgra z całokształtem krajobrazu. Jest to doskonały prezent dla wszystkich pasjonatów modernistycznych rozwiązań.